utorok 24. novembra 2009

Lazarus? Turbo Pascal v.7 ? Delphi? Java?

To je otázka! Pre mnohých starších programátorov odchovaných PP06-kami, PMD-čkami, SMEP, EC 10-25, ale aj 386, 486 a neprehľadnými množstvami Pentíí je Pascal jazyk, na ktorý nedajú dopustiť. Rozumej "starších" = "skúsenejších", takých, čo už niečo preskákali a len nejaké vizuálne programovanie ich nezaskočí.
DOS prevedenie s modrým svitom editovacieho okna s bielymi a neskôr aj farebnými písmenkami, s červeným chybovým riadkom vynikalo jednoduchosťou a prehľadnosťou :)
A navyše je Pascal jazyk s veľkým J. Prehľadný, štruktúrovaný, jednoduchý, zrozumiteľný. Čo si už učiteľ informatiky viac môže priať? Keď do niektorých žiackych hlavičiek-makovičiek algoritmizácia problému ide tak ťažko!
Avšak s použitím správnych príkladov zo života sa dajú vzdelať aj takíto zatvrdilí odporcovia programovania. Lebo je to tak jednoduché prostredie, že keby bolo viac času, dalo by sa na hodinách programovania zabŕdnuť aj do objektového programovania v Turbo Vision.

No pozor, milí kolegovia - učitelia informatiky. Pokrok a deti vychované na ikonách a priehľadných zaoblených oknách si žiadajú niečo novšie, nevyzerajúce tak úboho (chudák Niklaus Wirth).

A tak príšlo Comenius Logo, za ním Imagine, potom sa o šťastie pokúša Free Pascal , Delphi, Lazarus, alebo aj Java.
Trochu majú nevýhodu oproti tomu klasickému "starému" Pascalu. Okrem toho, že sa žiačik prelúskava základnými algoritmickými konštrukciami, musí zvládať prostredie. To zaberie viac času, ako pri jednoduchom modrom IDE Turbo alebo Borland Pascale.
Áno, dá sa namietať, že dnešné deti veľa zvládnu, že už počítač a softvér ovládajú lepšie ako ich predchodcovia hoci spred piatich rokov. Vývoj ide dopredu.

Lenže v reformovaných školách sa v súčasnosti odbúrava stres z prílišného preťažovania žiakov, a my im "fuk" Delphi, Javu? Podstata programovania uniká do úzadia. Nie sme tu pre programovacie jazyky, ale jazyky sú tu pre nás.
V jednoduchosti je krása a aj sa v nej ľahšie hľadajú či už postupnosti príkazov, selekcie, alebo hoci aj cykly. Veď o tom je predsa riešenie problémov, ktoré sa naše deti majú pomocou efektívnej algoritmizácie na hodinách programovania naučiť. Miesto toho sa učia, ktorý objekt kde vložiť, čo ako vybudovať, skompilovať, aby to konečne prestalo hádzať nekonečný výpis chýb, keď zabudli niekde bodkočiarku. A to všetko len preto, aby im to potom vyhodilo súčet A + B.

Viem, že vývoj nezastavíme, že ľudstvo stále vymýšľa niečo nové, ale dovolím si tvrdiť, že Niklaus Wirth odviedol úžasnú prácu. Dal nám jazyk, v ktorom sa naučia riešiť problémy aj malé deti.
Lazarus? Áno. Delphi? Áno. A hoci aj Java.
Ale nie všade a za každú cenu. Nie nasilu ich tlačiť úplným začiatočníkom. Tým ich odradíme od podstaty programovania, od tvorivosti, od chute lámať si hlavu nad zadaným problémom.

Starý dobrý "dosovský" Pascal bol vymyslený na učenie programovania a hoci viem, že si už možno mnoho dovoľujem, znovu si dovolím tvrdiť, že doteraz nebolo na tieto účely vymyslené nič lepšie.
Vlani som sa školila v Jave. V rámci ďalšieho vzdelávania učiteľov informatiky som prešla Imaginom, ktorého predchodcu -Comenius Logo- som kedysi učila. Prešla som tiež Lazarusom. Sú to perfektné nástroje. Ale jedno viem iste. Pokiaľ by som nikdy neprešla základmi, ktoré sú tak úžasne vymyslené v pôvodnom neobjektovom Pascale, nepochopila by som toho veľa.
Videla som učiteľov z toho istého školenia - znechutených programovaním. Sú to učitelia, ktorí programovanie neučili a už asi ani nikdy nebudú. Odradila ich náročnosť prostredia.
Je to škoda, lebo takto sa to nedostane prostredníctvom nich ďalej k žiakom.
A to je veľmi potrebné, lebo dobrých učebníc o programovaní, resp. riešení problémov, je ako šafránu.

Tento príspevok mal byť pôvodne o tom, čo som sa naučila na programovaní v kurze ĎVUI. Naučila som sa mnoho. Naučila som sa napr. to, čo povedal už Komenský: Že treba ísť od jednoduchého k zložitejšiemu a že škola by mala byť aj hrou. Preto už budem vedieť, keď budem vychovávať na našom gymnáziu ďalších budúcich programátorov, ale aj vedcov, inžinierov, lekárov, právnikov, ekonómov atď., že mám po prejdení základov programovania možnosť otvoriť im ďalšiu cestu.
A bude to už len na nich, či ju využijú alebo nie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára